
Amikor először jöttem Toszkánába 6 évvel ezelőtt, írtam egy listát, hogy mit szeretnék megnézni. A lista legelején állt Niki de Saint Phalle Tarot-kertje. Niki de Saint Phalle 20 évig építette Tarot-kertjét, ami egy minden érzékszervre ható művészeti alkotás lett. Egyszerre sokkol, nevettet, könnyeztet.
Valamiért én azt gondoltam, hogy ez a Tarot-kert Amerikában van valahol, ezért rettentően megörültem, amikor kiderült, hogy nem.
Egy viszonylag tikkasztó júniusi vasárnap autóztunk el a szoborkertbe, mely a nyaram egyik legnagyobb élménye lett.
Niki de Saint Phalle 1930-ban született egy francia-amerikai, konzervatív és előkelő családba. 24 éves korára túl van egy apai abúzuson, egy modell karrieren (19 évesen a Life, 22 évesen a francia Vogue címlapján szerepel), egy házasságon 2 gyerekkel és egy idegösszeomláson. Szóval nem indult könnyen az élete!
A művészettel eleinte terápiás céllal foglalkozik, aztán amikor 1955-ben Barcelonába utazik, hogy Antoni Gaudi művészetét tanulmányozza, elhatározza, hogy majd egyszer neki is lesz saját szoborparkja.
Niki amúgy soha nem tanult művészetet, a saját élete lett a művészete, a 20. század egyik leghíresebb művésze lett, hatalmas, groteszk nőszobrai, avagy Nana-figurái, számos városban megtalálhatóak.

1979-ben vagyis majdnem ötvenéves amikor belevág a nagy projektbe, annak köszönhetően, hogy kap egy földet, egy egykori kőfejtőt Toszkánában, Rómától 100 km-re.
A sztori szerint Niki 1974-ben Svájcba megy gyógyulni, – a poliészter, amivel dolgozik, nem túl egészséges – , és ott találkozik régi barátjával, akit még New York-ból ismer, Marella Agnelli Caracciolo-val. Ez így elsőre gondolom nem mond semmit. Marella saját maga is olasz, tehetős, arisztokrata családból származik, férje pedig Gianna Agnelli volt, a Fiat többségi tulajdonosa. Amúgy Marella Truman Capote egyik “hattyúja” is volt, csodás könyv is jelent meg róla nemrégiben, az egész élete glamour volt. (még él, 89 éves)
Niki megosztja álmát Marellaval, ő pedig 2 testvérével, így Carlo és Nicola Caracciolo ajánl fel egy földarabot számára.
Amikor megláttam ez első néhány szobrot/szörnyet, már akkor tudtam, hogy ez fantasztikus lesz. Nem győztem fényképezni, ez egy válogatás, de így is nyomasztóan sok fotó lesz a posztban, egyszerűen nem bírtam selejtezni.



Niki 20 évig dolgozott a kerten, amelynek 22 egysége a tarot kártya nagy árkánumának alakjait, az archetípusokat jeleníti meg.
A kerthez nincs útmutató, a legjobb módszer bolyongani, megfejteni, hogy mit látunk. Olyan mint az élet, megyünk, megyünk egy kanyargó ösvényen, megállunk, kíváncsiak vagyunk erre-arra, döntünk, jól/rosszul, és persze sok múlik a sorson, a szerencsén avagy a véletlenen, hívjuk bárhogyan, hol kötünk ki.













„Ha az élet olyan, mint egy kártyajáték, akkor úgy jöttünk a világra, hogy nem ismerjük a szabályait. Mégis játszanunk kell. Kártyajáték csak a tarot, vagy mélyebb tudás rejtőzik mögötte? Meg vagyok győződve arról, hogy ezek a lapok fontos üzenetet hordoznak.(…) Itt Toszkánában megkíséreltem a saját tarot-kártyáról alkotott plasztikus, szobrászi elképzelésemet megvalósítani.” Carla Schulz-Hoffmann: Niki de Saint Phalle. Bilder – Figuren – Phantastische Gärten




Sok szoborba be is lehet menni, üldögélni, gondolkozni, megfejteni a sok szimbólumot, írást. kicsit bepillantani Niki életébe.
Ez volt az egyik kedvencem (lásd alább), egy szerelem története mozaikokban, érdemes belenagyítani! Egyszerre komplex és egyszerű, mondhatni hétköznapi, hiszen mindegyikünkkel ez történik, többször fel is nevettem, hogy “hát, nálam is így pont így!”.

















A kert jó sok érzékszervünkre hat: egy igazi mediterrán helyen járkálunk olajfákkal körülvéve, érezzük a fák, vadvirágok illatát, a hőségét, mindent megtapogathatunk, bemehetünk a szobrokba, a tükröződő fények, a harsány színek, néhol szökőkút, a kék ég…














































Ez a kék tetszett a legjobban, nem tudtam betelni vele.









Azt olvastam, hogy az egyik szoborban Niki lakott is több hónapot, és bár tényleg volt benne minden, lásd a képeket, azért nem mondanám, hogy szeretnék beköltözni.























Niki 2002-ben halt meg, 72 évesen, a kertet talán soha nem is fejezte be.